Czy istnieją uniwersalne płytki antypoślizgowe?
Budowa domu i dobór elementów wykończeniowych wnętrza wymaga zastosowania surowców i tworzyw bezpiecznych pod względem składu chemicznego i użytkowania. Do pokrycia powierzchni wokół budynku, a także do wyłożenia posadzek w pomieszczeniach mieszkalnych najlepsze są płytki antypoślizgowe. Bogaty asortyment tego rodzaju ceramiki oferowany w sklepach z artykułami budowlanymi, pozwala na odpowiedni dobór dostosowany do miejsca przeznaczenia.
Funkcja ochronna i dekoracyjna
Na zewnątrz domów mieszkalnych i wokół obiektów użyteczności publicznej, płytkami antypoślizgowymi wykłada się chodniki, podjazdy dla samochodów, schody i powierzchnie tarasów. Chronią one przemieszczające się tamtędy osoby przed upadkiem zagrażającym niebezpieczną kontuzją. Najważniejszymi właściwościami płytek antypoślizgowych na powierzchnie zewnętrzne są: wysoka klasa ścieralności, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, odporność na wahania temperatur i zmienne warunki atmosferyczne. Przy zachowaniu tych parametrów, można wybrać płytki antypoślizgowe o zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie.
W mieszkaniach najczęściej wykłada się płytkami antypoślizgowymi podłogi w kuchni i łazience. Są to pomieszczenia najbardziej narażone na działanie wilgoci i osadzanie się jej na posadzce. Tam najlepiej sprawdzają się płytki antypoślizgowe o fakturze w postaci różnobarwnych, wypukłych i wklęsłych wzorów. Powstaje z nich efektowna mozaika i jednocześnie zapewniają dobrą przyczepność obuwia do podłoża. Nie ma uniwersalnych płytek antypoślizgowych. Aby należycie pełniły swoją funkcję muszą być – w zależności od potrzeb, zróżnicowane pod względem parametrów, właściwości.