Czym jest druk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny jest jedną z najnowocześniejszych metod druku rotograwiurowego. Z reguły umożliwia ona drukowanie na elastycznych mediach dowolnych obrazów, które nie mogą być drukowane innymi metodami. Obejmuje on nie tylko papier, ale także folie (np. torby plastikowe), tekstylia itp. Metoda opiera się na zastosowaniu elastycznych form drukowych, które montowane są na specjalnych cylindrach o różnych średnicach, co wpływa na długość raportu.

Metoda druku fleksograficznego

Druk fleksograficzny cieszy się dużym uznaniem na całym świecie dzięki temu, że praktycznie nie ma ograniczeń co do tego, na czym można drukować – może to być najcieńszy polietylen, folia, a nawet dość chropowata i masywna tektura falista. Najczęściej druk fleksograficzny wybierany jest do opakowań, a także różnego rodzaju przywieszek, etykiet, biletów itp.

Główne cechy i korzyści druku fleksograficznego

  • jest to szybka, niedroga i bardzo wysokiej jakości metoda nadruku na przedmiocie produkowanym na skalę przemysłową;

  • minimalny koszt wydruku sprawia, że jest on idealny do drukowania w dużych ilościach;

  • jeden wykrój płyty drukowej może być użyty do półtora miliona odbitek;

  • wskaźnik odrzutu gotowego produktu jest minimalny;

  • szybka i łatwa konfiguracja;

  • wysoka wydajność.

Każda maszyna jest lepiej przystosowana do drukowania na konkretnym materiale. Na przykład, do drukowania tekstu lub obrazów na torbach polietylenowych, najlepsze są maszyny sekcyjne, ponieważ obie strony materiału mogą być drukowane w jednym strumieniu, co zmniejsza koszt produktu.

Udostępnij: