Badanie gruntu pod budowę domu

Gdzie sprawdzać grunt?

Jeśli nie wiesz, jaki jest skład gruntu na działce, jaką posiadasz to możesz zgłosić się do gminy w celu prośby o udostępnienie mapy geologicznej lub hydrogeologicznej albo w ostateczności zlecić fachowcowi wykonanie badania geologicznego. Pozwoli ono dokładnie określić warstwy gleby.

Czy prawo przymusza ludzi do wykonania badania geotechnicznego?  

W wymogach prawnych, jakie muszą zostać spełnione nie ma przymusu wykonania badania goetechnicznego, a jedynie czy zostanie ono przeprowadzone zależne jest od właściciela danej działki. Czasami jednak w niektórych projektach budowlanych muszą znajdować się zapisy z wykonanych  badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych

Po co wykonuje się badania geotechniczne

Wiedząc, jakie właściwości ma grunt znajdujący się na naszej działce przez wykonanie odpowiedniego badania geotechnicznego jesteśmy w stanie: odpowiednio zaprojektować fundamenty, dobrać odpowiedni rodzaj betonu oraz zastosować odpowiednią hydroizolację. Znajdziemy także odpowiedź na to czy zajdzie potrzeba na wykonanie drenażu opaskowego oraz, czy podczas wykonywania robót ziemnych wykopy będą wymagały od nas specjalnego zabezpieczenia.  

Co zawiera dokumentacja geotechniczna?

Dokumentacja geotechniczna przypomina opinie, która powszechnie określa warunki gruntowo-wodne pod budowę. Tego typu dokumentów jest dużo i trzeba je mieć w celu powodzenia każdej inwestycji budowlanej. Warunki gruntowo-wodne muszą być wcześniej wyznaczone, gdyż bez tego nie będziemy mieć podstaw do uzyskania pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach jednak podstawowe badania nie są wystarczające i będą potrzebne dodatkowe dokumenty, za pomocą których będzie można ustalić kategorie goetechniczną projektowanego budynku, a także stopień skomplikowania warunków gruntowych.

Udostępnij: