Szukasz dofinansowania? Sprawdź, jakie dotacje przysługują rolnikom!

Fotowoltaika jest obecnie coraz bardziej popularnym źródłem energii. Swoją sławę zawdzięcza m.in ekologicznemu rozwiązaniu, niezaleności od stale zmieniających się cen prądu czy szerokim formom dofinansowań do instalacji. Instalacje fotowoltaiczne oprócz szeregu zalet posiadają też słabe strony, których nie sposób pominąć podczas planowania montażu paneli.

Najczęściej wymienianym minusem jest cena. Łatwo jednak dojść do wniosku, że korzyści z założenia instalacji zdecydowanie przeważają nad jej niedoskonałościami. Na korzystanie z energii słonecznej zdecydowało się już tysiące właścicieli domów jednorodzinnych czy zakładów produkcyjnych. Instalacja paneli okazuje się dobrym rozwiązaniem również w przypadku gospodarstw rolnych, w których zużycie prądu poprzez użycie maszyn czy specjalistycznego oświetlenia jest wysokie.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników – dlaczego warto?

Instalacja paneli słonecznych w gospodarstwie rolnym zapewnia znaczne oszczędności. Wykorzystanie energii słonecznej do pracy maszyn rolniczych czy do oświetlenia budynków wpływa na obniżenie rachunków za tradycyjną energię elektryczną. Ponadto, rolnicy korzystający z instalacji fotowoltaicznych zapewniają swoim gospodarstwom stały dostęp do energii, dzięki czemu urządzenia mogą pracować w nieprzerwany sposób. Prowadzi to do uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii oraz występującymi przerwami w dostawie prądu. Instalacje fotowoltaiczne dla rolników są ważnym krokiem naprzód. Montaż paneli staje się tym bardziej korzystnym rozwiązaniem, że przysługuje do niego dofinasowanie. Właściciele gospodarstw rolnych mogą liczyć na dotacje z kilku źródeł. Najbardziej popularne to Agroenergia. Odnawialne źródła energii zostaną również prawdopodobnie objęte programem Polityka Spójności na lata 2021-2027. Rolnicy mają też możliwość odliczenia fotowoltaiki od podatku rolnego.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników są znakomitym rozwiązaniem, zarówno pod kątem oszczędności oraz zwiększania wpływów z pracy, jak i pod względem ekologicznym. Należy wziąć pod uwagę, że instalacja nie emituje CO2.

Udostępnij: